Havai Fişek Ve Yeni Yıl

Fireworks And New Year

There are days left for 2020. SinterKlaas, when you say Christmas, look at 10-9-8. Yes, what I will write now starts exactly after saying 3-2-1.

New year in the Netherlands means fireworks Dutch VUURWERK. firework A material such as cardboard, paper, plastic and metal containing mixtures of explosive and / or flammable chemicals (also known as locks) that cause effects such as light, sound, smoke or movement when fired.

Aralık ayı boyunca evinize gelen tanıtım dergileri arasında bolca kampanyalı havai fişek katalogları görmüşsünüzdür. Mağazaların bazı bölümleri de havai fişek çeşitleri için ayrılmış durumda. Ben ilk Hollandaya taşındığımda bu durumu pek anlamladıramamıştım “Allah Allah! Bizi düğün sahibi mi sandılar acaba?” diye. Bildiğiniz gibi, havai fişekler Türkiye’de genelde düğünlerde kullanılan bir malzemedir. Pek yanına da yaklaşılmaz. Fakat burada durum pek öyle değil. Hatta utanarak itiraf ediyorum benim de geçen yıl havai fişek yakmışlığım var. Fakat çok gereksiz bir eğlence olduğunu düşünüyorum. Özellikle, kuşlar ve doğa için çok zararlı olduğunu belirtmek lazım. Kamu spotu 🙂

havai fişek

Sadece Aralık ayında satışına izin verildiği için Action’da ve diğer pek çok mağazada bulunuyor. Ara ara bir patlama sesi duyarsanız korkmayın. Bu ses rocket ya da bir çeşit havai fişek sesidir. 31 Aralık’ta akşam üzerinde başlıyor vee bitmiyorrrrr! Neredeyse sabah 4’e kadar azalarak devam ediyor. Hollanda’da ilk yılınız ise bu eğlence size sevimli gelebilir taa kii uykunuzdan korku ile uyanana dek.

If you want a little advice, I say don't take your kids off the street. All of the fireworks may not go to the sky. I am thinking of closing my windows tightly at home and watching the color revel in the sky. On January 1, we will hear many injuries in the news. Public spot 2: Sewerage havai fişek atan çocuğa bir göz atın isterseniz.

In the chart below you can see the number of injuries in the Netherlands by years:

Yaralanma oranları Kaynak: NOS

Buying fireworks in the Netherlands has become a hobby. Some people spend some of their salaries for fireworks. They keep it in their warehouse during the month of December. In the Netherlands in 2018 70 milyon Euroluk there were fireworks sale.

If you encounter a dangerous situation in Eindhoven BuitenBeter uygulamasından ya da telefonunuzdan 14040’ı You can reach the authorities by clicking.

2020 bring happiness, peace and health to everyone who read this article and their loved ones. Already happy new year…….

aysaa

Related Posts

How to Manage Your Mindset For Leadership

How to Manage Your Mindset For Leadership

Sinter vs Santa

Sinter vs Santa

Göçün Çocuk Ruh Sağlığı Üzerine Etkisi 2

Göçün Çocuk Ruh Sağlığı Üzerine Etkisi 2

EFFECTS OF IMMIGRATION ON CHILD PSYCHOLOGY

EFFECTS OF IMMIGRATION ON CHILD PSYCHOLOGY

No Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

İlginizi çekebilir

Tags